Theunis Pieter Teensma

* 24-8-1804 te Schiermonnikoog; † 31-10-1859 te Amsterdam
z.v. Pieter Jeppes Teensma (1778-1842) en Aafke Teunis Kerkstra (1782-1866)
∞ 8-1-1835 te Schiermonnikoog (kapitein) met:
Dieuwke Ytjes Post,
*16-6-1806 te Schiermonnikoog; † 10-3-1886 te Schiermonnikoog
d.v. Ytje Jans Post (1761-1838) en Antje Ennes Dijkstra (1771-1821)

Theunis is de oudste zoon van 3 jongens in het gezin van Pieter Jeppe Teensma en Aafke Theunis Kerkstra. Voor het eerst wordt hij genoemd als kapitein op de smak de Vrouw Antje. Het schip is eigendom van zijn schoonvader Ytje Jans Post. De smak draagt de naam van zijn schoonmoeder Antje Ennee Dijktra. Theunis krijgt het commando over van zijn zwager Ennee Ytje Post. Met de smak worden tussen 1836 en 1839 reizen gemaakt buitengaats naar vreemde havens. In 1836 sluit Theunis zich aan bij het Amsterdamse zeemanscollege onder No. 359 (in 1854 wordt dat 120). Van 1838-1851 is Theunis kapitein op de kof Jonge Brechtus gebouwd in 1838, toebehorende en varende onder de rederij Kaars Seypesteyn in Krommenie. Dit was een handelaar in doek en touw en had uit dien hoofde ook geldelijk belang bij de uitrusting van zeilschepen. Hij was boekhouder van een achttal schepen met verschillende kapiteins van Schiermonnikoog. Omstreeks 1851 wordt in Lemmer op de scheepswerf van C. Bakker een schoener gebouwd van ongeveer 160 ton voor Theunis. Het schip wordt gedoopt: Petersburg Packet en zal overeenkomstig dienst doen vanuit Nederland naar de Russische hoofdstad. Theunis vaart er als kapitein op van 1851-1858. Gedurende die jaren heeft het gezin enige jaren in Lemmer gewoond. Een waterverf schilderij van de Peterburg Packet geschilderd door Teupken is aanwezig in het scheepvaartmuseum in Groningen. Daar staat het schip afgebeeld als een tweemast topzeilschoener, scherp gebouwd, waarschijnlijk met de bedoeling om daarmede een sneldienst of geregelde dienst te onderhouden op Petersburg. Vermoedelijk is het schip in 1858 verkocht aan G. en H. Dekker te Westzaan en omgedoopt in Aeolus varende onder commando van schipper J.J. Wegener, lid van het zeemanscollege de Harmonie in Wildervank onder No. 111. In 1864 werd het schip overzeild en ging verloren. De jaren dat Theunis woonde in Lemmer had het gezin de boekhouding van een 8 tal schepen. Omdat de man op zee voer kwam dit neer op de schouders van Dieuwke. Zij werd genoemd als een kloeke vrouw die de zaken in de hand hield. Alle kinderen zijn op Schiermonnikoog geboren. Zij was zeer godsdienstig aang elegd. De kerk ter plaatse was haar niet stijl genoeg. Zij hield in haar eigen woning godsdienstbijeenkomsten. Theunis had daar niets mee op. In Amsterdam vertoevende bezocht hij de vrijzinnige kerk. In Lemmer heeft hij wel eens een gezelschap de deur gewezen en naar de kerk gestuurd.
Van 1858-1859 is hij kapitein op de schoener Cornelia dragende 97 lasten, metende 184 tonnen, gebouwd in 1857. De reder is eveneens de vorige schepen W. Kaars Seypesteyn in Krommenie. Het schip werd gebouwd bij W. en A.H. Meursing te Nieuwendam.
In 1859 overlijdt Theunis in Amsterdam. Als het ware in het harnas gestorven. Zijn oudste zoon Pieter (dan 21 jaar) neemt het commando van de Cornelia over.